Mówiąc o optymalnych warunkach do nakładania produktów ściernych, politur czy wosków należy wziąć pod uwagę temperaturę powierzchni, temperaturę otoczenia, wilgotność, bezpośrednie światło słoneczne oraz ruch powietrza.
Najlepszy zakres temperatury powierzchni do nakładania produktów ściernych, politur i wosków wynosi w przybliżeniu od 15 do 27°C. Co ważne, powierzchnia nie powinna być zimna ani gorąca w dotyku. Zdrowy rozsądek i praktyka mówią, aby unikać stosowania jakichkolwiek produktów, kiedy powierzchnia jest zbyt gorąca, aby móc komfortowo dotknąć ją dłonią. Jeśli pracujesz w takim zakresie temperatur, nie jest ani za zimno, ani za gorąco, osiągniesz wyjątkowy rezultat stosując jakikolwiek produkt Meguiar’s. Produkty Meguiar’s mogą pracować łatwo przy znacznie szerszym zakresie temperatur, tj. od 10 do 32°C, ale gwarantowane najlepsze efekty osiąga się właśnie w temperaturach od 15 do 27°C. Należy także wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia, która jest temperaturą panującą w pomieszczeniu lub otaczającym środowisku. Dopuszczalna jest pewna różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a temperaturą powierzchni, która może sprawić, że z produktami będzie pracowało się łatwiej lub ciężej. Pamiętaj, że w cieplejszej temperaturze otoczenia produkty szybciej wysychają lub utwardzają się w przypadku wosków.
Warto także mieć na uwadze bezpośrednie światło słoneczne, które drastycznie zwiększa temperaturę powierzchni w porównaniu do temperatury otoczenia i sprawia, że produkty ścierne, politury i woski stają się ekstremalnie trudne do nakładania i usuwania. Wyjątkiem jest wosk z serii Ultimate, który można nakładać nawet w bezpośrednim słońcu. Ruch powietrza lub wietrzne warunki również mogą zwiększyć prędkość wysychania produktu, sprawiając potencjalnie niektóre produkty trudniejszymi do nakładania, pracy i usuwania. Aczkolwiek w przypadku wosku przyczyni się do jego szybszego utwardzenia się.
Jeżeli chodzi o wilgotność powietrza, to jest ona głównym czynnikiem mogącym oddziaływać na łatwość lub potencjalną trudność pracy z produktem, a nawet na możliwość wykonania danej czynności. Niska wilgotność wraz z wysoką temperaturą może być przyczyną parowania płynów i szybszego wysychania. To może utrudniać pracę z produktami lub skrócić czas pozostawania produktu i łatwości jego obróbki na powierzchni. Wysoka wilgotność w niskich temperaturach także może utrudnić pracę z produktami, ponieważ może drastycznie wydłużyć czas potrzebny do wyschnięcia lub odparowania (w zależności od tego jakiego rodzaju produktu używamy).
Czynnikami nie mającymi wpływu na pracę z produktami podczas nakładania i usuwania jest niska wilgotność w niskich temperaturach oraz wysoka wilgotność w wysokich temperaturach. Niska jak i wysoka temperatura jest czynnikiem negatywnie wpływającym na łatwość pracy z produktem, ale nie niska wilgotność w niskich temperaturach ani wysoka wilgotność w wysokich temperaturach. Ekstremalne temperatury, obojętnie czy niskie czy wysokie mogą sprawić trudności podczas pracy z produktem.
Podsumowując najlepsze warunki do stosowania produktów czyszczących, politur, wosków na lakierach samochodowych to chłodne, zacienione miejsce, temperatura powierzchni w granicach od 15°C do 27°C, średnia lub niska wilgotność z lekkim podmuchem powietrza. Oto właśnie idealne warunki do pielęgnacji lakieru Twojego samochodu.