Najczęściej zadawane pytania o oczyszczaniu powłoki lakierniczej przy pomocy glinki.
Skąd mam wiedzieć, kiedy potrzebuję użyć glinki?
Po umyciu i osuszeni samochodu, przesuń delikatnie opuszkami palców po powierzchni lakieru. Nie bądź zaskoczony, jeśli poczujesz chropowatości. Uczucie chropowatości jest spowodowane obecnością szkodliwych zanieczyszczeń jak nalot, osad z klocków hamulcowych, soki z drzew, przyspojonych do powierzchni lakieru. Część z tych zanieczyszczeń zostaje natychmiastowo usunięta podczas mycia, jednakże niektóre z nich przyspajają się do lakieru i jeśli się z nimi nie rozprawimy, będą skutecznie przyćmiewać połysk. Aby usunąć przyspojone zabrudzenia i przywrócić gładką jak szkło powierzchnię lakieru wymagany jest dodatkowa faza pielęgnacji, ważniejsza od polerowania i woskowania, powszechnie nazywana „glinkowaniem”. Przy użyciu Meguiar’s Smooth Surface Clay Kit, możesz w mniej niż 30 minut wyglinkować cały samochód, nadając mu gładką jak szkło powierzchnię…i właściwie ją przygotować do nałożenia powłoki woskowej. Dzięki temu Twój samochód nie tylko jest niezwykle gładki, lecz również upewnisz się, że wosk, który nałożysz, będzie właściwie spełniał swoje zadanie.
Jak często powinienem glinkować?
Nie ma zdefiniowanego harmonogramu używania glinki dla wszystkich samochodów. Wiele czynników pływa na to, jak często powinieneś glinkować swój samochód (gdzie jest parkowany, jak często go myjesz, jakie zanieczyszczenia występują w Twojej okolicy, itp.) Możesz łatwo ustalić jak często używać glinki, przy pomocy prostego testu. Za każdym razem, kiedy myjesz samochód, czy używasz Quik Detailer’a lub Ultimate Quik Detailer’a na swoim pojeździe przesuń delikatnie opuszkami palców po powierzchni lakieru. Jeśli poczujesz chropowatą powierzchnię, już czas na glinkowanie. W zależności od czynników oddziałujących na Twój samochód powinieneś korzystać z glinki najczęściej raz na tydzień, najrzadziej raz na rok.
Na jak wiele użyć wystarcza tabliczka glinki?
Żywotność glinki jest określona. Najlepszą metodą, by stwierdzić czy już czas na nową tabliczkę jest sprawdzenie koloru i struktury glinki, którą pracowałeś. Kiedy pocierasz tabliczką glinki po powierzchni lakieru, zbierasz przyspojone zanieczyszczenia. Po pewnym czasie „wypełniasz” nimi glinkę. Możesz stwierdzić, kiedy glinka jest „pełna”, ponieważ będzie miała ciemny kolor i może zacząć być szorstka w dotyku. Innym razem czas na wymianę glinki nastąpi, gdy przypadkowo upuścisz kawałek, którym pracowałeś. Kiedy glinka upadnie na ziemię, zbierze z niej większe zabrudzenia, które mogą zarysować Twój pojazd, jeśli będziesz jej w dalszym ciągu używać. Kiedy Twoja glinka jest „pełna” lub upadnie, zalecamy ją wyrzucić i wykorzystać nowy kawałek, aby uniknąć zarysowania powierzchni lakieru.
Czy glinkować przed woskowaniem?
Przyspojone zanieczyszczenia przeszkadzają świeżo nawoskowanej powierzchni w pełni odbijać światło i lśnić, a także utrudniają przyleganie do niej wosku. Jeśli stwierdzisz, że Twój lakier nie jest gładki jak szkło, kiedy dotykasz powierzchnię po myciu, powinieneś wziąć pod uwagę glinkowanie przed polerowaniem czy woskowaniem. Aby przygotować powierzchnię prawidłowo, zastosuj glinkę, emulsje czyszczące, politury i woski, aby działały na najwyższym poziomie.
Czym najlepiej nawilżać powierzchnię lakieru przy glinkowaniu?
Dla najlepszego rezultatu Quik Detailer jest rekomendowanym środkiem do nawilżania powierzchni lakieru podczas glinkowania pojazdu. Quik Detailer zawiera czynniki nawilżające, umożliwiające bezpieczne ślizganie się glinki po powierzchni lakieru, usuwając jednocześnie przyspojone zabrudzenia. Niektórzy używają wody jako produktu nadającego poślizg, lecz sama woda nie zawiera czynników nawilżających, jakie ten produkt powinien posiadać, dlatego nie ułatwia swobodnego przesuwania glinki po powierzchni lakieru. Nasz zestaw Smooth Surface Clay Kit zawiera 473 ml butelkę Quik Detailer’a aby zapewnić Ci wszystko, co potrzeba, do efektywnego wyglinkowania samochodu.
Czy glinka usuwa wosk?
Glinka jest stworzona do usuwania przyspojonych do powierzchni lakieru zabrudzeń, usuwa z niej również część woskowej ochrony. Zalecamy w następstwie procesu glinkowania nałożenie wosku dla maksymalnego połysku i ochrony.
Czy glinka usuwa zadrapania i koliste zarysowania?
Nie glinka nie usuwa zarysowań. Pamiętaj, rysy, koliste zarysowania, oksydacje i odbarwienia, wszystkie one są niedoskonałościami poniżej powierzchni. Wymagają specjalnych środków do czyszczenia lakieru jak ScratchX 2.0 czy Swirl Remover. Z drugiej strony, glinka jest stworzona specjalnie do usuwania zabrudzeń przyspojonych na powierzchni lakieru, takich jak soki z drzew, opad przemysłowy, nalot i pył drogowy. Jest to bardzo ważne, aby ocenić powierzchnię i wybrać, której metody usunięcia niedoskonałości wymaga Twój lakier. W niektórych przypadkach Twój pojazd może wymagać zastosowania obu, glinkowania i czyszczenia lakieru, aby osiągnąć optymalny rezultat.
Jak przechowywać glinkę?
Glinka wymaga przechowywania w chłodnym, suchym miejscu, aby uniknąć jej zabrudzenia i wysychania. Pomiędzy kolejnymi procesami glinkowania zalecamy przechowywać glinkę w plastikowym pudełku dołączonym do naszego zestawu Smooth Surface Clay Kit. Zwyczajnie spryskaj glinkę Quik Detailer’em i odłóż ją do pudełka, szczelnie zamykając wieczko. Upewnij się, że pudełko znajduje się w chłodnym i suchym miejscu.